İşletme Körlüğünün Kök Nedeni Çevremizdeki Tolerasyon Olabilir mi?

Sevgili Dostlar Merhaba Hafta sonu şirketimize ait bazı istatistikler incelerken anında bu paylaşım ortaya çıktı. Bizim genel merkezimizde PDKS (Personel Devam Kayıt Sistemi) kullanılmakta ve bu sistem günün ve haftanın ayrıntılı raporlarını üretmektedir. Eğer çalışan mesailerimiz kabul edilebilir tolerasyon sınırlarından daha geç gelirlerse sistem geç kalma nedenlerini katılıyorlar ve ödemelerini takip edip gerekçelerine göre onaylıyorlar.…

Halil Erdoğmuş

min read

Paylaş

İşletme-Körlüğünün-Kök-Nedeni-Çevremizdeki-Tolerasyon-Olabilir-mi-

Sevgili Dostlar Merhaba

Hafta sonu şirketimize ait bazı istatistikler incelerken anında bu paylaşım ortaya çıktı. Bizim genel merkezimizde PDKS (Personel Devam Kayıt Sistemi) kullanılmakta ve bu sistem günün ve haftanın ayrıntılı raporlarını üretmektedir. Eğer çalışan mesailerimiz kabul edilebilir tolerasyon sınırlarından daha geç gelirlerse sistem geç kalma nedenlerini katılıyorlar ve ödemelerini takip edip gerekçelerine göre onaylıyorlar. Bu sistem şirketimizin özellikle SGK tarafındaki sorumluluklarını kayıt etmek için gerekli ve iyi bir sistem.

İlgili raporları inceleyen bir çok kişinin tamamladığı geç kalma gerekçesi olarak aynı mazereti girdikleri ve bizlerinde bu ortak mazereti neredeyse istisnasız olarak onaylamış olmadığıma dikkatimi çekti. Mazeret; “Trafikten kaynaklanan ve şirketin önünde otopark bulunamaması”. Aslında son derece masum ve çözümü bu açıklama, endişe verici bir konuyu akla getirdi. Aynı kişiler ayda 4-5 kez hatta bazen haftada 2-3 kez sabah aynı mazeretle masum kabul edilebilir sürelerde dahi olsa geç kalırsa ve bunun önlemini almıyorlarsa burada bir körlük başlamış olabilir mi?

Aslında İstanbul’da emeklilik malum, birde İstanbul’da bir çok şirketin otopark sorunu vardı ve dolayısıyla işe geç kalma mazereti bunlar olduğunda kabul edilebilir masum bir durum olarak görülüyor. Aslında bunun önlemini almak bunu yaşayanlarımızda düşmez mi. Eğer her gün sabah 07.30’da evden çıktığımızda yetişemiyorsak bu kez 07.15’de evden çıkmayı denemenize gerek yok mu? Konuyu daha derin tercih ettiğinizde geç kalmanın devam etmesinin aslında bu kadar basit olması mümkün olabilir.

Zira bu paylaşımımızın asıl sebebi bu mazereti gerekçe gösteren şirketlere sık sık geç kalmalarımıza dikkat çekmek ya da geç kalmalarımızı Linkedin üzerinden itiraf etmek değil. Asıl önemli konu doğru gidişin basit değişim çözüm dağıtmak yerine mazeret kullanımını uzmanlık düzeyine getirmektir. Bunu sadece iş değiştirebilir ki bir tehlike olarak da görmemek gerekir. Bu ve benzer konularda iş değişikliği, gerek toplumsal yaşamda, bazı özel hayatımızda bizi tolere edecek muhataplarımıza karşı sorumluluklarımızı suistimal etmek değil midir? Bu paragrafı biraz daha derinleştirdiğimizde konuyu özü ile ilgili de bu tür duyarlılığımızın gelişmiş olabileceği sonucu ile karşılaşabiliriz. Yani araba ile işe gelirken geç kalma konusu aslında pek önemli olmayabilir. Aynı konu gibi işler tıkır tıkır, doğru gittiğinizde bazı toleranslar göze batmayabilir. Hedefler tutmuş, işler büyüyor ancak detayın birkaç konuda aksayan yanları var ve hedefleri içeriyor için bunların görmezlikten gelip ya da hoşgörülü yaklaşmak, belki biz takip etmekten, istemeden çalışmalardan en büyük hatalardan bir tanesi. Bu bakış açısını kesinlikle işlerimizde kullanmamız bizim işlemlerimiz için çok önemli olabilir. Aksi takdirde, önceleri yapılabilir olarak görülen eksikliklerimiz zaman içinde işleyişin standartlarını düşürecek ve çevremizdeki hoşgörü bizim iş yapma kalitemizin derinliğini aşağılara çekebilecektir.

Ayrıca tekrar geç kalma boyutuna dönecek olursak;

Eğer biz bu konuda tedbirimizi almazsak ve bu ayda iki üç kez dahi şirket kendi özel aracı ile ya da şirketlerin sağladığı dağıtım araçlarıyla gelenler olarak şirketlerimize servisle gelen arkadaşlara karşı adaletsizlik yapabilmiş olamıyor muyuz? Onların her gün işlerinin başlangıcında vaktinde gelebilmek için daha erken kalkarken bizlerin daha fazla rahat davranma hakkımız olabilir mi?

Ayda iki üç kez yaşadığımız coğrafyada bir aydan daha fazla gün demektir. Böyle bir durumda; şirkete karşı ve örneklenmemiz gereken diğer çalışma arkadaşlarına karşı sorumluluklarımızı ihmal etmiş geçmişlerin da farkında mıyız?

Şimdi işlerine özel araçlar ile zaman zaman geç kalan dostlarımız bu paylaşımdan pek çok değişiklik olmayabilir. Lakin yazımızın özü ve asıl amacı sadece geç kalmanın kötü bir şey olduğunu vurgulamak değildir, çevremizdeki hoşgörü sınırlarının bizim eksikliklerimizi düzeltmemizin ve kendimizi geliştirmemizin önünde ki en büyük engellerden olduğudur.

En içten sevgilerle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir