İşe Aşık Etmenin Tohumları

17 yaşında,  11. sınıfta okuyan ve gelecek yıl  yurt dışı üniversitelere başvuru yapmak için çabalayan bir kızım var. Bu süreçte bende  yakından öğrendim ki eğitim konusunda  önemli başarılar göstermiş başta Amerikan üniversiteleri olmak üzere birçok yabancı Üniversite  sizin sadece  okul notlarınızla ilgilenmiyor. Öğrenciliğiniz  boyunca yaptığınız  tüm faaliyetlerinizin kalitesine  bakıyor ve  tek yönlü, cevap anahtarı başarısı…

Halil Erdoğmuş

min read

Paylaş

İşe-Aşık-Etmenin-Tohumları

17 yaşında,  11. sınıfta okuyan ve gelecek yıl  yurt dışı üniversitelere başvuru yapmak için çabalayan bir kızım var. Bu süreçte bende  yakından öğrendim ki eğitim konusunda  önemli başarılar göstermiş başta Amerikan üniversiteleri olmak üzere birçok yabancı Üniversite  sizin sadece  okul notlarınızla ilgilenmiyor. Öğrenciliğiniz  boyunca yaptığınız  tüm faaliyetlerinizin kalitesine  bakıyor ve  tek yönlü, cevap anahtarı başarısı odaklı  olarak yetişmiş öğrencilerden ziyade çok yönlü bireyleri şimdiden ayrıştırmaya çalışıyorlar. Hal böyle olunca  bizim kızımız da özellikle son  iki  yılında  bir çok faaliyetlerin içinde yer alarak CV sini  zenginleştirmeye gayret etti. Bu yaz tatili geldiğinde ise daha önce cv sine ekleyemediği staj konusunda  kendisine  ciddi bir  firma arayışına  girdi.  Açıkçası  meslek liselerinde okumuyorsanız  ne kadar çalışkan olursanız olun  bir şeyler öğrenebileceğiniz  bir çok firma  sizi stajyer olarak kabul etmiyor. Kendisinin  kimya ya olan ilgisinden dolayı GYİAD networkümüzü  kullanarak   17 yaşında bir öğrenciye  3 haftalık staj imkanı sağlayabilecek  bir firma bulmak için  etkileşimde bulunduk.  “WhatsApp” gruplarının inanılmaz  hızı ile  15 dk sonra bir  şirket bulmuştuk bile.

Kızımız cv sini göndermesini takiben  yapılan  ön görüşme sonrasında bir kimya firmasının önce fabrika laboratuvarında sonra ofisinde çalışmak üzere ilk iş teklifini  aldı. Lakin işe  başlamadan önceki  son 24 saatte  adeta  uyuyamadı.  İlk kez bir  firmada işe başlamanın heyecanına şahit olmak  gerçekten müthişti. Gözlemlediğim kadarı ile firma onu  daimi çalışacak bir personel gibi  karşılayıp daha ilk günden yapabileceği sorumlulukları vermişti yada kızımız öyle hissetmişti. O andan itibaren belli ki  kendisini çok önemli hissetti.

İşte bu yazıyı  kaleme almamın  ana noktası burada başlıyor.  3 hafta boyunca  işine her gün farklı bir heyecanla gidip  o akşam ertesi iş gününün bir an önce gelmesini bekleyen  genç bir öğrencinin  bu süre boyunca  hissettiklerine  yakından şahit oldum.  Önceleri  konuya  sadece baba-kız boyutunda bakarken son iş günü  geldiğinde  yaşadığı son iş günü üzüntüsü ve  bir an önce iş yaşamında  yer alma dürtüsünün  tavan yapmasını fark etmem  çok önemliydi. Şüphesiz  bir stajyer öğrencinin  ilk iş deneyiminde  bu firmaya ölçülebilir  bir katkı sağlaması  pek beklenmeyebilir.  Lakin ilk iş deneyimini  yaşatan firmanın bu stajyere  katkısının  ölçülemeyecek kadar değerli olduğunu  son gece çok iyi anladım. Kızım son iş gününün ardından şu cümleyi kurdu. “ Sanırım  herkes ilk iş deneyimini böyle  bir iş yerinde yaşama  fırsatına sahip olsa belki de dünyada işini ve çalışmayı sevmeyen bir kişi bile kalmazdı.”

Kızımın  3 haftalık iş yerine teşekkür ettiğimizde  şirketinden bize iletilen  cevap ise işin ruhunu çok güzel özetliyordu.  “İşini aşkla yapanların başarılı olacağına inanıyoruz ve bu yüzden herkesi işine aşık etmeye çalışıyoruz o kadar”  Kızım  artık üniversiteyi  bitirmeyi beklemeden bir an önce  daha fazla iş deneyimi  yaşamak için  sabırsızlanıyor.  Öğrencilik sürecinde kendisine  uygun  iş arayışları şimdiden  başladı diyebiliriz.

Patronun verdiği cevabı duyduğum andan itibaren  şirketimizde iş hayatına ilk defa  başlayanlar açısından  nasıl bir sorumluluk  taşıdığımıza  dair farkındalığımız  ciddi şekilde arttı. Zira  bizim de en önemli felsefemiz işine tutkuyla bağlı bir ekip olmaktır.   Gerek stajyer olsun gerekse  ana kadrolarımızda   görev alarak iş hayatına ilk adımı atan kişilerin, çalışma hayatı nasıldır sorusuna verecekleri ilk cevabı bizde yaşayacakları deneyim belirler, bunu biliyoruz.  Fakat  çalışmayı sevmesi, sistemli olması, iş hayatına dair  etik yaklaşımlar ve  sorumluluk bilincine sahip olması için bilinçli olarak neler yapıyoruz? Bu deneyimin farkında  olarak katma değer sağlamak o  kadar önemli ki…

Şimdi insan kaynakları departmanımızla,  yeni  insanlar kazanmak adına  yaptıklarımızın haricinde, ilk iş deneyimini şirketimizde yaşayanlar için bir çalışma başlatıyor olacağız. İtiraf etmek gerekirse, ilk iş deneyimi için özel hazırlanmış bir paketimiz yoktu, şimdi bunu hazırlamaya başlayacağız. Şüphesiz bu kişiler kariyerlerinde farklı bir şirkette daha olumlu ya da daha olumsuz deneyimler yaşayabilirler ancak işine tutku ile bağlanmalarının tohumlarını atmak artık bizim de öncelikli sorumluluğumuz olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir