Şirketlere Balkondan Girmek

Linkedin hayatımıza giren bu yana iş ağımız fazlasıyla genişledi. Bu platformda son zamanlarda dikkatimi çeken bir metotla ilgili tespitlerimi paylaşmanın faydalarını öğreniyorum. Yeni şirket kuranlar ya da büyük şirketin ürün ve hizmetlerini pazarlayan kişiler öncelikle kendilerini bir hedef müşterisi seçiyorlar, sonra bu şirketlerdeki muhtelif kişilerle bağlantılı olarak tanışmaya davet ediyorlar. Buraya kadar her şey normal,…

Halil Erdoğmuş

min read

Paylaş

Şirketlere-Balkondan-Girmek

Linkedin hayatımıza giren bu yana iş ağımız fazlasıyla genişledi. Bu platformda son zamanlarda dikkatimi çeken bir metotla ilgili tespitlerimi paylaşmanın faydalarını öğreniyorum. Yeni şirket kuranlar ya da büyük şirketin ürün ve hizmetlerini pazarlayan kişiler öncelikle kendilerini bir hedef müşterisi seçiyorlar, sonra bu şirketlerdeki muhtelif kişilerle bağlantılı olarak tanışmaya davet ediyorlar. Buraya kadar her şey normal, lakin muhtelif kişilerin kim olduğu önem arz ediyor.

Bir şirketle çalışmak istendiğinde öncelikle şirketin Genel Müdürü ile irtibat kurulmalı mı? Genel Müdür ile bu platformda tanışarak o şirkete bir şey satma çabası sanki biraz eve balkondan gelmiyordu. “X ürünüm var, şirketinizle çalışmak istiyorum, bir randevu alabilir miyim?” sorgu ile gelen bir randevu talebini, daha linkendin’de tanıdığınız ilk dakika şirketi en tepe yöneticisine göndererek aslında bu şirketle çalışmayı kaçırabilirsiniz. Diyelim ki Genel Müdür sizin mesajınızı aldı ve sizi ilgili personel boyutu yönlendirdi, o kişinin, sizin Genel Müdür ile bağlantı kurdunuz ve bu amaçla tanıştığınızı anladılar ve zaten geçmişte yaşadıklarınızın onların rahatsızlıkları ile boyut sempatisi duymayacağı görüldü.

Oturduğu yerden kolay satış yapmak isteyenlerin tavsiyeleri, öncelikle iletişim istedikleri bilgiler hakkında daha ayrıntılı inceleme yapmaları ve ilk temaslarını kesinlikle ilgili birimlerdeki ve doğru kişilerle yapmalarıdır. İlk temasta, daha davet kabul edildi ve bir şey satmak için mesaj paylaşımı uygun bir yöntem değil. Karşıdaki kişiye katma değer sağlayacak bir bilgi paylaşarak, fayda üretmeye hazır olduğu konusunda güven ortaya koyması etkili olabilir. Gazete kağıdı satan bir kişinin, gazete kağıdı alıcısına ”boyutunda kağıt satmak istiyorum” mesajı yerine “son 48 aylık dönemde gazete kağıdının fiyat dalgalanmaları ve bunun nedenleri durumu raporumuzun yardımını paylaşmak isterim” mesajı iletmesi farklı güven ortakları oluşturacaktır.

İster katılın ister katılın, iş yapmak istediğiniz şirketlere balkondan değil, kapıyı çalarak girmelisiniz. Girerken de eliniz boş olmamalı, karşınızdaki kişinin değer vereceği bir bilgiyle içeriye girmelisiniz. Böylece içeride kabul edilmekle birlikte, odanın güzel ikramlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir