Değerli Kalabilmek, Değerli Anılabilmek

Hepimizin çok yakında  takip ettiği üzere geçen  hafta iş dünyasının çok önemli bir ismi Mustafa V. Koç  vefat etti. Ülkemizde kendisini yakından tanıyanları saymaya kalksak aslında  toplam nüfusumuzun içinde  az sayıda insan çıkar. Şahsen bende bir çoğumuz gibi onu bilen ancak tanımayan grubun içindeyim. Lakin Perşembe günü haber bültenlerinde alt yazı geçmeye başladığı andan itibaren…

Halil Erdoğmuş

min read

Paylaş

Değerli-Kalabilmek,-Değerli-Anılabilmek

Hepimizin çok yakında  takip ettiği üzere geçen  hafta iş dünyasının çok önemli bir ismi Mustafa V. Koç  vefat etti. Ülkemizde kendisini yakından tanıyanları saymaya kalksak aslında  toplam nüfusumuzun içinde  az sayıda insan çıkar. Şahsen bende bir çoğumuz gibi onu bilen ancak tanımayan grubun içindeyim. Lakin Perşembe günü haber bültenlerinde alt yazı geçmeye başladığı andan itibaren ilginç bir üzüntü duygusu hissetmeye başladım.  Bugüne kadar yakından tanımadığım bir insanın ölüm haberinin beni bu kadar etkilediği pek olmamıştı. Çevreme baktığımda yalnız olmadığımı anladım. Mustafa V. Koç’u bilen ama yakından  tanımayan, ancak son derece üzüntü duyan o kadar çok insanı görünce bu kez  kendime bunun nedenini  sormaya başladım.  1990 yılında ilk maaşımla Arçelik CD player aldığımı hatırladım.  Çocukluğumda evimizde ilk hatırladığım beyaz eşyanın yeşil Arçelik buzdolabı olduğu aklıma  geldi. Çocuklarımın şu an Koç Lisesinde okuduğu, bindiğim aracın Ford olması vs vs. Sanırım bu aile bizim hayatımıza  yıllardır o kadar çok kaliteli dokunuşlar yapmış ki, o kurumun  başındaki aile bireylerinden birisi  öldüğünde de,  onu bilen ama yakından tanımayan bizler farklı bir üzüntü hissettik.

Bu ölüm bize çok şey hatırlatmalı.  Tıpkı bu ölüm sonrası olduğu gibi bizim arkamızdan da güzel paylaşımların yapılmasını arzuluyorsak, yeni bir günü bitirirken, “çevremizde dokunabildiklerimize değer üretmek için neler yapıyoruz?” sorusunu yaşadığımız sürece hiç aklımızdan çıkarmayalım.  Bugün de  boş geçip gitmesin. Evimizde, çevremizde, işimizde bugünü dünden daha değerli bitirebilmek için bilinç seviyemizi tekrar ayarlayalım.  Hepimizin ardında hatırlanabileceğimiz kaliteli dokunuşlarımız olsun bu hayatta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir