Toplumsal Huzur Önce Aile ve İş Yerlerinden Başlar

Sevgili Dostlar

Birlik ve beraberliğe her zamandan daha fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bir dostum benimle aşağıdaki yazıyı paylaşmış. Gerçekten inandığım ve işe yarayacağını düşündüğüm bu yazıyı hem kendi dostlarımla paylaşmak istiyorum hem de paylaştığım insanların da  kendi dostları ile paylaşmasını rica ediyorum.

“Evimizde, mahallemizde, işyerimizde, şehrimizde ülkemizdeki tüm dertlerin çözümü 5 harfli tek bir “sözcük”te saklı.”

Yanlış duymadınız, bir tek sözcük var ki tüm sorunlarımızı kısa sürede çözebilir. Yeter ki buna inanalım, uygulayalım, uygulatalım sahip çıkalım.

Allah bağışlasın, 17 yaşında bir kızımız ve 8 yaşında bir oğlumuz var. 3 yıl önceydi bu kuzu sarmaları zaman zaman didişiyorlar ve birbirlerinin bazen kalplerini kırıyorlardı. Anne baba olarak ister istemez buna canımız sıkılıyordu. Kim ister ki evlatlarının mutsuz olmasını, birbirlerini mutsuz etmesini. Günlerce bu konuda çareler düşündüm, birkaç kitap karıştırdım hatta dostum olan bir pedagog ile sohbet ettim. Ancak verilen nasihatler, yazılan çizilenler bana sadece edebiyat gibi geldi. Şu an esin kaynağını hatırlayamadığım bir şekilde bir sözcük aklıma geldi. Bunu eşim ve çocuklarıma anlattım ve bir kelime oyunu oynamaya karar verdik. Evde artık birbirimize hitap ederken bir isim tamlaması kullanacak, kullanmayı unuttuğumuzda birbirimize hatırlatarak bunun yerleşmesini sağlayacaktık.

Sonuç ne mi oldu? Sadece 2-3 saat geçtikten sonra bile etkisini hissetmeye başladığımız ve birkaç gün içinde kalıcı etkisini gördüğümüz sonuç ortaya çıktı. Öncelikle bu konuda en başarılı uygulayıcılar çocuklarımız oldu. Onlar bize göre daha fazla samimiyetle sarıldılar bu kelimeye. Son üç yıldır bizim evimizde artık kardeş kavgası hiç yaşanmıyor diyebilirim. Zaman zaman bu kelimeyi unutuyoruz ancak hemen aklımıza gelince birbirimize hatırlatmaya çalışıyoruz. Hatta bu artık bizim ailemizin konsept cümlesi oldu.

Tabii şimdi merakla bekliyorsunuz bu 5 harfli basit kelime nedir diye. Öncelikle bu yazıyı okuyan herkesten özür diliyorum. Son üç senedir bunun başarısını görmüş olmamıza rağmen dost çevresindeki birkaç sözlü paylaşım haricinde kimseye bunu anlatma gayretinde bulunmadım. Belki utandım, belki önemsemedim. Ama son günlerde yitirilen “CAN”ların sayısı her geçen gün artınca aklıma geldi. Bu paylaşımı yapabildiğim kadar çok insanla yapmak ve aile içinde yakaladığımız bu başarıyı bu ülkedeki tüm vatandaşlarımızın kardeşliği için de yakalamak için çaba sarf etmek istedim.

Bu basit konsept cümlemiz “Canım Ailem”.

Oğlumuz ablasına; canım ablam

Kızımız kardeşine; canım kardeşim

Eşim ve ben çocuklarımıza; canım kızım, canım oğlum

Çocuklarımız bize: canım babacığım, canım anneciğim

Eşler birbirlerine; canım eşim diye hitap ettik.

Bu cümleyi kurduğunuzda sadece birkaç saat içinde hissetmeye başlayacağınız ve 3-4 gün içinde bambaşka bir boyuta taşıyacağınız farklı bir mutluluk ve huzur seviyesine ulaşıyorsunuz.

Öyle ya, ortada bir “CAN” var ve siz o kelimeyi “CANIM” diye kullandığınızda size ait olan bir “CAN”dan bahsediyorsunuz demektir.

İnsan kendi “CAN”ına; kızabilir mi, küsebilir mi?

İnsan kendi “CAN”ıyla kavga edebilir mi?

Şimdi gelin bu kara günleri atlatmak için ülkemizde bir “CANIM KARDEŞİM” seferberliği başlatalım. Yakalarımıza beyaz bir kurdele takalım ve bu kurdele takan herkes birbirine “CANIM KARDEŞİM” diye hitap etsin. Gelin bir deneyin, zor değil. İnanın içinizden sempati duymadığınız kişilere dahi böyle hitap etmeye bir           başlayın sonuçlarını görmeye başlayacaksınız.

Ancak size tavsiyem bunu aile içinden başlatmanız. Eğer biz bu sevgi dolu içten cümleyi Türkiye’deki mümkün olduğunca çok aile içine yerleştirebilirsek bu huzur ortamı, aileden, işyerlerine, işyerlerinden mahallelere, mahallelerden şehirlere, şehirlerden ülkemize birkaç saat içinde yayılacaktır.

Umarım bunu iyi anlatabilmişimdir, “CANIM KARDEŞİM”.

Leave a Comment