Sektörün Kendi Gerçekleri İle Yüzleşme Hareketi

Geçen hafta belirtmiştim.  Anadolu Ulaşım olarak, bayram sona ermesi ile  birlikte sektördeki tüm muhatapların içinde bulundukları durumu aktarmaya çalışacağımız  bir dizi çalışmaya başlıyoruz. OTOBÜS FİRMASI SAHİPLERİ / YÖNETİCİLERİ: Sizleri maliyetlerinize göre hareket etmeye davet ediyoruz.  Bulunduğunuz hatlarda fiyatlarınızı belirlerken önceliğiniz komşu veya rakip firmanın fiyatı değil sizin maliyetiniz olmalı.  Tabiî ki rekabet kurallarını ve gerçeğini…

Halil Erdoğmuş

min read

Paylaş

İmece-Usulü-Kayboluş

Geçen hafta belirtmiştim.  Anadolu Ulaşım olarak, bayram sona ermesi ile  birlikte sektördeki tüm muhatapların içinde bulundukları durumu aktarmaya çalışacağımız  bir dizi çalışmaya başlıyoruz.

OTOBÜS FİRMASI SAHİPLERİ / YÖNETİCİLERİ:

Sizleri maliyetlerinize göre hareket etmeye davet ediyoruz.  Bulunduğunuz hatlarda fiyatlarınızı belirlerken önceliğiniz komşu veya rakip firmanın fiyatı değil sizin maliyetiniz olmalı.  Tabiî ki rekabet kurallarını ve gerçeğini göz ardı etmemelisiniz ama, maliyetin bile 26-27 YTL olduğu yollarda durgunluk var diye 25 YTL ye bilet kesmenin kime yarar sağladığına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde otobüsümüz boş gider diye bir savunma  gerçekleri yansıtmayacaktır. Firmanızı, acentalarınız mı ? otobüs Kaptanları mı ? Yoksa katılımcılarınız mı ? yönetecek buna karar vermelisiniz. Bu konu sizin ilkeleriniz doğrultusunda şekil alacaktır. Kara Ulaştırma nın belirlediği asgari fiyatların bile altında bilet kesmek kime yarar sağlayacaktır. Artık sadece fiyata bağlı müşteri sayısı günden güne azalmaktadır. Müşterilerinizi o yoldaki fiyattan daha çok verdiğiniz hizmet ve kalite size bağlamaktadır.  Lütfen yılbaşından sonra artık yolcu azaldı diye öncelikle fiyat silahı ile değil hizmet kalitenizle  ilgilenmeye çalışalım.

Yoksa ne mi olur. ? Elinde babasından kalan son tarlayı bile sattığı için hiçbir varlığı kalmayan otobüsçünüz, Nisan’a kadar gelecek  soğuklardan sonra zatüree  olur. Sizde müslümansanız  son göreviniz için cenaze namazına katılırsınız.  Cesaretiniz varsa katılımcılarıızı çağırıp,  borçlarını sorun bakalım. Hatta yüzleşme cesaretiniz varsa Eylül sonu itibari ile borçları neydi,  şimdi borçları ne oldu sorabilirsiniz.  Son 3 senedir  edindiğim birikim  sektörde bu basit hesaplamayla bile kimsenin yüzleşmek istemediği.

Sorumlu kimler mi? Hepimiz sorumluyuz bu durumdan.  Ama hepimiz görmedim, duymadım, bilmiyorum  şeklinde üç maymunları oynuyoruz bu sektörde. Size basit bir tablo verip doldurmanızı rica ediyorum. Gerek öz mal araçlarınız, gerekse katılımcılarınız için bu tabloyu doldurmanızı rica ediyorum

OTOBÜSÜNÜZÜN MARKA MODELİ?

ŞU ANKİ İKİNCİ EL DEĞERİ?

KALAN TAKSİTLİ BORCUNUZ?

MAZOT ALDIĞINIZ NOKTAYA BORCUNUZ?

SERVİS /BAKIM / YEDEK PARÇACIYA BORCUNUZ?

SSK/ VERGİ BORÇLARINIZ?

KASKO TRAFİK KOLTUK SİGORTA BORÇLARINIZ?

Bu soruları yanıtlayın zaten kendi röntgeninizi çekmiş olursunuz. Umarım o zaman uykudan uyanmış olursunuz

TERMİNALLERDEKİ BİLET KESEN ACENTALAR VE ÇALIŞANLARI: Eğer Otobüs firmaları  sizlerin bilet kestiği hatlarda ayakta kalamazlarsa sizler  bilet kesemez ve dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma misali bu karanlık günlerde  aydınlığa ulaşamazsınız. Bu yüzden otobüs firmalarını  elinizde tutmak istiyorsanız onları yaşatmak için elinizden geleni yapmalısınız. Ama bunun için lütfen yolcu azaldı fiyatlar yemiyor kelimesinin ardına sığınmayalım. Otogarlarda komşularınızla  istişare etmekten çekinmeyin. Şirketlerin ayakta  kalabilmesinin yolu her fiyattan bilet satarak otobüsteki kafa sayısını dolu göstermekten geçmiyor. Bir  otobüsün sefer maliyetini hesap edebilecek matematik bilginiz mutlaka vardır. Ama biz size ufacık bir yol gösterelim.  Aşağıdaki soruları çekinmeden yanıtlamalısınız. Bakın bakalım kaldırdığınız otobüsünüze ayakta kalabilecek şekilde ödeme yapabiliyormusunuz.

Kalkılan Güzergah:?

Gidilecek Km:?

Km X 2.55(mazot litre maliyeti) X 0.31 (ortalama 100 kmde ki sarfiyat) 😕

Garaj Çıkışı:

Harcırah ve Maaşlar:

Kesilen Komisyon/Servis vs giderler:

Otobüsün aylık bakım ve tamir masrafları: (sefer başına 50 ytl yazabilirsiniz)

Bu hesaplamalardan sonra eğer haftanın 5 günü otobüsü zararla  kaldırıyorsanız, bu otobüsün  ne kadar daha size hizmet etmesini bekleyebilirsiniz. Otobüs 5 kişi ile kalktığında komisyon almıyoruz, diyerek bu otobüsü ayakta tutamazsınız.

FİRMALARDA ÇALIŞAN KATILIMCILAR :

Sizler ne kadar daha  haftada 3 gün zarar etmeden  gidiyorum diye 4   günün zararına katlanabileceksiniz. Yeni otobüs aldınız size özel sıra verildi  diye bir ayrıcalığınız var diye düşünüyorsunuz ciddi  aldanıyorsunuz. Sizlerinde uyanma zamanınız  geldi.  Cesaretiniz varsa yukarıdaki hesaplamaları sizlerde yapın. Önümüzdeki 5 ayı daha zararla kapatabilecek kadar, bağınız, bahçeniz, tarlanız, yastık altında altınınız var mı?  Petrolcüye olan borcunuz sizi  otobüs taksitleri kadar sıkıştırmıyorsa,  bu sizin iyiliğiniz için yapılan bir şey değil. Bir çoğunuz iflas etmiş durumdasınız lütfen bu gerçekten daha fazla kaçmayın.  Yapmanız gereken nedir ? Kışın çalışmayın. Bırakın firma sahipleri kendi otobüslerini çalıştırsınlar. Bizler daha fazla kaybetmeye sizin kadar tahammül edemeyeceğimiz için mutlaka bir çaresini buluruz. Yazın karlı günlerde her yer size iş verecektir endişelenmeyin.

OTOBÜSLERİMİZİ KULLANAN KAPTANLAR / MUAVİNLER / HOSTLAR :

Müşterinize sahip çıkmalısınız. Zaten can çekişen bu sektörde artık fiyatla müşteri tutmanın yeri yok. Sizler anahtar kişilersiniz. Sizin güler yüzünüz, hizmet anlayışınız, müşteriye yaklaşımınız, müşterileri firmanıza bağlayacak en önemli faktördür.  Tüm bunları yaparken lütfen ördeklerin bedellerini cebinize değil firmanıza aktarmayı unutmayın. Haram ile yüzleşmek tüm bu anlatılanların en zorudur.

MOLA YERLERİ VE AKARYAKIT İSTASYONLARI:

Sizler zaten batmışsınız ama hala bunun farkında değilseniz, durumunuz çok daha vahim. Otobüs firmalarından yada bireysel otobüsçülerden  alacaklarınız  var ama istemeye cesaret bile edemiyorsunuz. Mola yerinde durmazsa korkunuz size çok para kaybettiriyor. Adam 100 ytl mazot alıyor her seferinde size 75 YTL ödeme yapıyor, 9. ayda 70 milyar size borcu olan müşterilerinizin şimdiki  borçları 100 milyarın üzerinde ve siz hala adamlardan bu parayı isteyemiyorsunuz.  Merak etmeyin mart sonunda size kalırsa otobüsün istepne lastiği ve krikosuna el koyar teselli bulursunuz. Şimdiden İslam alimlerine danışmanızın zamanı gelmiştir. Eğer bireysel otobüsçünün batmasından dolayı sizinde onlarda paranızın kalması zekat yerine geçebilecekse. Belki yüce rabbim sevaplarınızı arttırır.

Evet sektörün Özeti şimdilik bu kadar. Hepimiz aynı geminin içerisindeyiz. Ekte paylaşacağımız tablo ortada ve birbirimizle konuşmaya başlayınca dertlerimiz çözülmeyecek. Ama iş burada başlıyor ilk yapmamız gereken  şey adım atmaya başlamak için kendi içimizde istişare etmeye başlamamızdır.

Hepimize bol bereketli günler diliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir