Olmak Yada Olmamak İşte Bütün Sorun Burada

Shakespeare’in 1601 yılında babasının ölümü üzerine yazdığı Hamlet, yüzyıllardır “Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu” sözüyle adını hafızalara kazıdı. Acaba yazar o günden bizim otobüs sektörümüz içinmi  söyledi bu sözü diye aklımdan geçirdim bir an. O zamanlar, at ve atlı arabanın dışında taşımacılık yoktu ama geldiğimiz nokta hakikaten düşündürüyor. Şahsım adına ben şöyle…

Halil Erdoğmuş

min read

Paylaş

Bir Varmış, Bir Yokmuş

Shakespeare’in 1601 yılında babasının ölümü üzerine yazdığı Hamlet, yüzyıllardır “Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu” sözüyle adını hafızalara kazıdı. Acaba yazar o günden bizim otobüs sektörümüz içinmi  söyledi bu sözü diye aklımdan geçirdim bir an. O zamanlar, at ve atlı arabanın dışında taşımacılık yoktu ama geldiğimiz nokta hakikaten düşündürüyor.

Şahsım adına ben şöyle bir yorum getirmek istiyorum. Hiç birimiz samimi değiliz, bu sektörde.  Hesap kitap bilenide bilmeyenide hepimiz hem kendimizi hem de birbirimizi kandırıyoruz.  Yarın sabah güneş doğarken sihirli bir değnek bizim sektöre dokunacak, bütün dertlerimiz bitecekmiş gibi seyretip duruyoruz olan biteni.

Petrol 100 dolar olmuş, otobüsler eskimiş, yolcu yokmuş  hepsi hikaye geliyor bize. Serbest piyasa diye bir düzenin arkasına takılmış gidiyoruz. Cem Karaca’nın söylediği bir şarkı vardı hatırlarsanız “Bindik Bir Alamete Gideyoz Kiyamete”

2003 yılından beri ekonomiyi anlatırken,  krizlerin devamlılığından bahsederim hep 5 Nisan 1994’te alınan ekonomik kararlar ülkede üretimi durdurmuş binlerce işletme kapılarına kilit vurmuştu. Kimisi tekrar açıldı kimisi el değiştirdi. Sonra  1998 yılında yaşanan Uzakdoğu krizi ve Türkiye’ye yansımaları. 1999 yılı bankacılık sektöründe ‘Kara Çarşamba’ olarak adlandırılan kriz. Ve nihayetinde ‘2001 Şubat Krizi’. Şöyle bir baktığımızda 13 yıl içerisinde 4 büyük kriz atlatmışız. Her ne bu süreç içerisinde irili ufaklı sarsıntılar yaşamış olsak da, diğer krizler 2001 Şubat Krizi kadar tahribatlı olmamıştır. Bunu kabul etmemiz gerekir.

Hepimiz bu krizlerden çok etkilendik şüphesiz. Ancak 2003 yılından beri sanl yani gözükmeyen krizin içinde yaşadığımızın farkında bile değil çoğumuz.  Bu kirizin adı “ÖLÜMÜNE REKABET”

Bu sadece bizim sektörümüzde yaşanan bir durum değil ama bizim sektörümüzde de hakikaten öldüresiye bir rekabet almış başını gidiyor. Bu yüzden yazımı şu şekilde bitirmek istiyorum.

“ÖLMEYE HAZIRMISINIZ”   kendimizi kandırıp duruyoruz,  ama bayramdan sonra nisan sonuna kadar bu sektörden alacağı olan herkesi şimdiden uyarmak istiyorum.  Şimdilerde paranızı kurtardınız kurtardınız, sonrasında alacak bir don bile bulamazsanız şaşırmayın.

“ÖLMEYE HAZIRMISINIZ”

Sağlıcakla kalın

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir