Kaybolmuş Bir Ormana Kavuşma Hikayesi

Merhaba Sevgili Dostlarım

Bizim şirketimizin temelleri  2000 yılı nisan ayında atılmıştı. Yani tam 17 yılı tamamladık. Şirket kurulup önce içerik sitemiz bebeksitesi.com (sonraki ismi bebek.com) açıldığında bir proje geliştirdik. Sitemizde “Doğum Müjdesi” sayfası oluşturulan her bebek için bir ağaç dikilecek ve böylelikle her doğan bebeğin dikili bir ağacı olacaktı. Bu amaçla TEMA’ya giderek projemizi anlattık, çok beğendiler. Tabi bunun maddi karşılığını da bulduğumuz sponsorlarımızdan almayı hayal ediyorduk.

Projemiz TEMA’nın hoşuna gitti ama bize “siz parasını ödeyin de kimi sponsor yaparsanız onu siz bulun, ancak hatıra ormanı isterseniz minimum sayısı 5.000 adet olur dediler”. Biz de nasıl olsa böyle güzel bir proje için sponsor buluruz diye taahhüt ettik ve vadeli çeklerimizi verdik. Ardından dönemin bebek sektöründeki üç önemli firmasına gittik. Bebek bezinde Prima, Bebek beslenmesinde Milupa ve Nivea Baby. İnterneti anlatamadığımız bir dönemde bizim orman projesini hiç anlatamadık. Zaten 2001 yılı gelmiş ve derin bir kriz başlamıştı. Kısaca şirketimizin sermayesi yoktu ancak borcu 5.000 ağaç bedeli kadar daha artmıştı.

Allah nasip etti ve zar zor bu ağaçların parasını ödedik. Ancak yıllar bizi o kadar başka mücadelelerin içine çekti ki, biz 2010 yılına gelene kadar projeyi ve ağaçları unutmuştuk. O günlerde eskilerden konuşurken birden ağaçlar aklımıza geldi ve merak edip TEMA ya sorduğumuz da adımıza böyle bir kaydın olmadığını söylediler, üzüldük, anlam veremedik. Ancak elimizde belge olmayınca diyecek bir şeyde bulamadık.

Geçenlerde o dönemde alt kiracı olarak yılarca ofisini kullandığımız sigorta acentesinin içindeki bizim kullandığımız bir kasa vardı onun için aradılar. Bize burada açılmayan bir bölüm var anahtarı sizde mi diye sordular. Elimizde kasa açabileceğine benzeyen tüm anahtarlar ile merakla bu eski kasaya gittik. İçinde para olmadığını çok iyi biliyorduk ama paradan başka ne olabilir bunu tahmin edemiyorduk. Bir de ne görelim, bizim TEMA ya yaptığımız ödemelerin tahsilat makbuzları.

Üzerindeki kayıtları okuduğumuzda TEMA nın neden bizim ormanı kendi kayıtlarında bulamadığını da anladık. Zira o dönemde şirketimizin Çek karnesi olmadığı için alt kiracısı olduğumuz sigorta acentesinin koçanları ile ödeme yapmışız. Hemen evraklarımızla TEMA ya tekrar müracaat ettik ve ormanımızı bulduk. Tabelasını diktik, Bursa Mudanya da tam 16 yaşında 5.000 ağaçlık Fıstık Çamı ormanımızı ziyaret ettik bir ufak tabela diktik.

Bu ağaçlara kavuşmamız dolayısıyla çok sevinçliyiz. Artık dokunduğumuz bebeklerin sayısı çoktan milyonları geçtiği için ağaçları bebeklere paylaştıramayacağımız ortada. Bizde bu ormanın her bir ağacını kuruluşumuzdan bugüne bizimle kol kola çalışıp ebebek şirketini ebebek yapan dava arkadaşlarımıza hediye etmeye karar verdik.  Artık bugüne kadar ebebekte çalışmış ve şu an çalışmaya devam eden tüm ebebek çalışanlarının “Bursa Mudanya Ebebek Hatıra Ormanı”nda DİKİLİ BİR AĞAÇLARI VAR.

Sevgiyle büyüyelim, sevgiyle büyütelim inşallah.

 

Leave a Comment