Hesap Kitap Yapmaya Cesaretiniz Var Mı

Ey sektörümün yıllanmış  temsilcileri  Kumarbazlar hakkındaki ilk yazımdan sonra sektörden ciddi miktarda dönüş aldım. Buradan hareketle sizleri  hesap kitap yapmaya davet ediyorum.  Otobüsçüsünden acentasına kadar lütfen cesaretiniz varsa aşağıdaki örnek hesabı kendi güzergahınızda yapalım ve acı sonucu kendinizde artık idrak etmeye çalışın. Ama CESARETİNİZ VARSA… İzmir – Ankara yolu 570 Km lik bir güzergâh.  Yolcu…

Halil Erdoğmuş

min read

Paylaş

İmece-Usulü-Kayboluş

Ey sektörümün yıllanmış  temsilcileri  Kumarbazlar hakkındaki ilk yazımdan sonra sektörden ciddi miktarda dönüş aldım. Buradan hareketle sizleri  hesap kitap yapmaya davet ediyorum.  Otobüsçüsünden acentasına kadar lütfen cesaretiniz varsa aşağıdaki örnek hesabı kendi güzergahınızda yapalım ve acı sonucu kendinizde artık idrak etmeye çalışın. Ama CESARETİNİZ VARSA…

İzmir – Ankara yolu 570 Km lik bir güzergâh.  Yolcu bileti cesareti olmayan firmalarda 23 YTL ye kadar düşmüş durumda, en Kralımız Kamil Koç onlarda 28 ile 30 kesiyorlar, 33 koltuklu rahat hatlarında fiyat 32 YTL. Nilüfer Turizmde burada fiyatla rekabet etmeye çalışıyor. Bu güzergâhta Anadolu, Kamil Koç Pamukkale ve Metro en çok seferi olan firmalar.  Ortalama 26 YTL den filet kestiğimiz varsayarak size işte hesabı veriyorum.

İzmir acentemiz yaklaşık % 22,5 komisyon alıyor. 26 YTL den 5. 85 kuruşu düştüğümde kalan 20.15. Bu rakamdan 4 YTL de KDV düşüyoruz kalıyor 16.15 YTL. Garaj çıkışı 45 YTL buda koltuk başına 1 ytl bunu düştük kaldı 15.15 YTL, yolcuları otogara taşıyan servisler içinde 46 lık paket bir araçta yaklaşık 1 YTL servis ödüyoruz kaldı 14.15 YTL. Kasko ve zorunlu koltuk sigortaları. 90 kuruş kaldı 13.25. Bizim servis ve ikram anlayışımızın kişi başına maliyeti 1.05 YTL kaldı 12.20.  araçların tamir bakım masrafları sefer başına 1.10 YTL geriye kalıyor 11.10 YTL.  Personelin sefer başına maliyeti de SSK lar dâhil 0.95 YTL geriye kaldı 10.15 YTL. Tüm bunlardan sonra km de % 31 yakan bir otobüs koltuk başına 8.85 harcıyor. Kaldı mı size 1.3 YTL ama bu rakamdan sonra amortisman ayırmak ayıp olur.  Bu şu anlama geliyor.  250.000 EURO para yatırıp bir araç alıyorsunuz sonra bu aracı eğer garajdan tam paket çıkartabilirseniz size koltuk başı 1.3 YTL bir başka değişle sefer başına 46 koltuk X 1.3 YTL = 59.80 YTL para kalıyor. Eğer otobüsü 40 kişi çıkartırsanız 125 YTL zarar ediyorsunuz.

 

Haydi, bu güzergâhta sefer yapan Sektör erbapları, çıkın bakalım bu hesabın içinden. Birinizde dönüp deyin ki bu hesap yanlış. Bizde doğrusunu sizlerden öğrenelim. Bal gibi günü kurtarma ve bu verimsiz yolu katılımcıya yıkma telaşından başka bir sonuç çıkmıyor ortaya. Tüm kumarbazlar sahada.

Unutmadan hatırlatayım. Şu meşhur KDV bu sektörde hiç anlaşılmamış bir vergi. Şirketinizin aylık kestiği biletlerden devlete KDV borcu çıkmaya yaklaştığı an hemen yeni bir otobüs alınarak Devlete KDV ödemekten kaçtığınızı sanıyorsunuz.  Evet KDV yi siz vergi dairesine ödemiyorsunuz, ama hiçbir otobüs fabrikası da size sıfır KDV li fatura kesmiyor. Yani KDV yi vergi dairesine siz ödemiyorsunuz ama bal gibi otobüsü alırken üstelikte peşin peşin faturanın içinde bunu size otobüs satan sizden tahsil ediyor. KDV alacağınızla günü kurtardığını hesap edenlerin gaflet ve dalalet uykusunda oldukları aşikâr.

Bir Allah’ın kulu bu hesabı yapmaz mı, yaparsa bu dip toplamla yüzleştiğinde nasıl bir tepki verir. Ne olur Allah Rızası için benim göremediğim bu kazan yöntemini biz sektöre yeni girenlere de öğretir misiniz?

En derin sevgi ve saygı dileklerimle Bayramınızı kutluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir