Columbia Günlüğü, 15.Gün, 11 Mayıs

11 Mayıs 2019 Cumartesi Nihayet dönüş günü geldi. Gecenin ilerleyen saatlerinde uçağımız var ve ben üyelere ayrılabilmek için gece küçük bir mesai harcadım. Ancak uğraştım sonuç ve tam uyumak üzereydim ki, Türkiye’den ekip arkadaşım bir mesaj yolladı ve yerlerimizin ayarlandığı haberini paylaştı. Ayaklarımızı uzatarak daha konforlu bir seyahat sağlayabilecek rahatlama ile yatmış ve sabah ortalamasından…

Halil Erdoğmuş

min read

Paylaş

columbiagunlugu

11 Mayıs 2019 Cumartesi

Nihayet dönüş günü geldi. Gecenin ilerleyen saatlerinde uçağımız var ve ben üyelere ayrılabilmek için gece küçük bir mesai harcadım. Ancak uğraştım sonuç ve tam uyumak üzereydim ki, Türkiye’den ekip arkadaşım bir mesaj yolladı ve yerlerimizin ayarlandığı haberini paylaştı. Ayaklarımızı uzatarak daha konforlu bir seyahat sağlayabilecek rahatlama ile yatmış ve sabah ortalamasından biraz daha fazla uyuyabilmiştim. Oda arkadaşım bugün niyetli değildi. Kahvaltıya gittiğinizde ben günlüğüme ekleyebileceğim daha fazla notla ilgilendim. Oteldeki check-out saatimiz 12:00 olduğu için onlardan kahvaltıdan sonra farklı bilgiler verildiler ancak ben daha aheste davrandım. Duşumu aldım son hazırlıklar sırasında odadan ayrılarak bavullarımızı otelimize teslim ettik. 8 saat için kişi başı herkesten 10 usd bavul bekletme ücreti aldılar. Yıllardır birçok seyahatimde belkide 100 den fazla konaklamıştım ancak bu hizmet için ilk defa paranın alındığını gördüm.

Ardından otelden özgür Central Park’ta gezinmek için bisiklet kiraladık. Oldukça keyifli bir deneyimdi. 1 sürekli uzun bir süre hızlı ve tempolu olmadan keyifle bisiklete bindik, aslında benim için biraz riskliydi ancak arkadaşım çok sadıktı ve ben de onun motivasyonunu bozmak istemedim. Havanın güneşli olduğu için insanların geniş parka yayılarak onun tarafı doldurmuştu. Güzel fotoğraflar çekildik.

Central Park Bisiklet Keyfi

Süremizin sonunda bisikletleri dönüş yaparak Rockefeller Center’a geldik biraz gezinip oradan metro ile WTC’ye gittik. Amacımız Amazon Go boyunca bir deneyim yaşamaktı. Bir saat kadar orada oyalandık, aslında küçücük mağaza lakin bir konsept mağazası. Asıl ilginç olan şey, tüm sistem kameralarındaki görüntüleri analiz eden yapay zeka üzerine kurmuşlar. Veria indirdiğiniz amazon go aplikasyonu ile kapıda “QR” barkod ile giriş yapabiliyorsunuz. Burada amaç, aplikasyonu indirirken sizden kredi kartınızı almanızı sağlamaktır. Aynı telefon ile bir den fazla kişi içeri girilebiliyor, aslında girdiğimiz telefon “ID” sine bir çeşit adisyon olabiliyor. İçeride dolaşırken raflardan bir ürün ürünleri sistem sizi kameralar etiketleniyor. Eğer siz ürün mağazasının herhangi bir yerine bırakırsanız görüntü analizinden sizin alışveriş yapmadığınız hükme varıyor. Eğer ürünle çıkarsanız hatta başkasının telefonu ile girip ürünle çıkarsanız sistem, aplikasyonu indiren kişiyi borçlandırıyor. Çıktınız ve aklınıza tekrar bir şey geldi ve biraz önce aldığınız ürünü tekrar geri aldınız, sistem o ürünü tekrar hesaplamıyor. Kısmet olursa proje grubuyla biraz daha ilkel ve basit olsada bizim de ebebekgo’yu çok hızlı şekilde kiralayabileceğimize. Hatta bu satırları okumaya başladığınızda ofiste bir demo mağaza kurulmuş bile olabilir. Uygun şekilde doğru bir lokasyonda açılacak olan ebebekgo mağazalarında ilk etapta mama, bebek bezi, ince mendiller vb hızlı tüketim ürünlerinden oluşan 200 SKU bulunabilir.

Ayrıca buluştuğumuz diğer 3 arkadaşımızla birlikte geri döndük, ben koltukta biraz beklemeye başladım, sonra otobüsler geldi ve bavulları yükleyip eğlence eşliğinde havaalanına gittik. O sırada kulaklığımı koltukta unuttuğumu hatırladım hemen orada kalan bir arkadaşımıza tarif ettik ve çok şükür adımıza aldı.

Star Aliance Lounge’da bir arkadaşımız Amerika’daki Yahudi toplumunun inançlarından ve yaşamlarından bahsetti. Bunların karşı Amerika’da ilişkiler ve yaklaşımlar Türkiye’de Müslümanların Müslümanlara karşı gösterilememesi gerçekten düşündürücü. Bunun sonundaki işlem ve vakayı incelemek gerekir.

Uçakta iki kez bir sınıf arkadaşımızla bir araya gelerek Columbia Günlüğü’nün dersler bölümüne katkılar yaptık. Tamamlandığında 100 sayfa üzerinde ders notu ile bu iki haftayı çok basit bir şekilde özetlemiş inşaAllah. Ertesi gün İlk defa yeni havaalanına inmiştik ve gerçekten güzel bir deneyim oldu. İndikten sonra öyle abartıldı ki 25 dakika pistte beklemedik. 10 dakikayı aralıksız bu süre de normal bir süreydi. New York JFK havaalanında daha uzun bir süre beklemiştik üstte 10 saat önce kalkıştan kalkarken havalimanının köhne görüntüsü ile karşılaştırılamaz bir ferahlık var. Ne kadar olumsuz görmek istediğinizde mutlaka bir şeyler buluyorsunuz.

Uçak körüğüne yanaştı ve sonrasında kullanılan uzunca bir yürüyüş ile bavulları alma mekanımıza geldik. Bavullarımızı alma işlemimiz de bunları gerçekleştiriyoruz. Böylece Columbia Serüvenini 12 Mayıs 2019 saat 18:30’da tamamlamış olduk. Bu gün yatağımızda uyuyacak olmanızı sağlayacak bile bir başka. Columbia Günlüğü boyunca 15 günde öğrendiklerimizden kısa bir final notu ile tamamlanıyor inşaAllah…