Columbia Günlüğü, 13.Gün, 9 Mayıs

09 Mayıs 2019 Perşembe

Dönüşe 2 gün kal artık geceleri kesintisiz uyumaya başladık. Sabah 05.00’te uyanıp  simülasyon ödevimizi tamamladık. Sanırım sınıftaki en çok yaş almış öğrenci olsam da diğer arkadaşlardan en genci de üniversiteyi bitireli en az  10 yıl olmuş. Burada vurgulamak istediğim, bizler geçen bunca zamana rağmen hala  zamana dayalı ev ödevleri yetiştirmeye çalışıyoruz 🙂  Tüm öğrenci arkadaşlarıma helal olsun. Artık kahvaltı yapmadığımız için o süreyi daha da verimli kullanabilmeye başladık. Sabah ödevlerimizin ve işlerimizin ardından çıkış hazırlığımızı yaparak öğrenme yolculuğumuza koyulduk.

Bugün de hamdolsun tam zamanında sınıftaydım. Dün söylediğim gibi sınıfın disiplini ve dikkati sanırım son günlerimiz olduğundan iyice dağıldı. Bu durumu karne günlerine doğru yaşanan rehavete benzetebiliriz 🙂 Yine de Türkiye’deki derslerimize kıyasla daha aktif ilgili ve iyiyiz. Hocalar derse geç katılanlara herhangi bir tepki göstermese de anlayana hafif bir soğukluk hissettiriyorlar.

ŞİMDİ DERS ZAMANI:

Bu sabahki dersimize yine en başta Mr. Low geldi ve dünün tekrar egzersizi ile başladı. Konularımız şöyleydi; müzakere dersinde neler öğrendik, zaman baskısı kimin lehine, müzakereyi pozisyon bazlı mı yoksa ilgi bazlı mı yapıyoruz, müzakerede kendi tarafının hedef başarı eşliğinin tarifi ve BATNA. BATNA’dan çok kısa bahsedeyim; açılımı Best Alternative to a Negotiated Agreement. Yani karşınızdaki kişi ya da kurum ile  bir anlaşma olmadığı zaman tercih edeceğiniz elinizdeki en eş değer diğer alternatif nedirin cevabı. Kısacası müzakerede /pazarlıkta anlaşmaya varamazsanız ne yapacağınız veya neler olacağının bilincinde olmak demek. Müzakerede tıkandığımız anda yeni başlıklar ekleyebilmek diğer önemli konulardan.  Bu arada bir de ZOPA’nın ne olduğunu öğrendik.  Açılımı Zone of Possible Agreement, yani anlaşmaya varmanın mümkün olduğu bölge diyebiliriz.

Bugünkü kazanımlarımdan bazılarının alt başlıkları ise şunlar; birlikte anlaşmanın üreteceği değeri bulma, değeri tanımlama, geliştirmeye çalışma, niçin sorusunun ardındaki neden sorusunun cevabını verme.

Konsantrasyonlar biraz azalsa da son 3 gün bu eğitimin bence en önemli bölümü. Bu nedenle aklımda bu öğrendiklerimi bir sistem dahilinde nasıl daha verimli kullanabilirim sorusunun cevabı dönüp duruyor.

Derslerimiz bittikten sonra dinlenmek için otelimize dönüyoruz. Ardından iftar vakti yaklaşınca tercihimizi artık sizin de tahmin edeceğiniz üzere Whole Foods’tan yana kullanıyoruz. Sanırım memlekette iftar yapmayı özlediğimi de hissediyorum. Aslında burada yiyebileceğimiz en az 4-5 çeşit sıcak çorba var, iftarımızı açarken bu detay çok güzel hissettiriyor. Bu  akşam bize okuldan oruçlu 2 arkadaşımız daha katıldı. Sanırım 67 kişide 6 kişiyiz. Kendimize özel seçimlerimizi yapıp, afiyetle iftarımızı yaptıktan sonra çok az yürüyüş yaparak otele dönüyoruz.

Yarın çok taraflı müzakere için önemli iki vaka çalışması ve bunlardan bir tanesi için ön hazırlık ödevimiz var. Ancak sabah erken kalkıp yapmak üzere bugünlük bizden bu kadar, şimdi mışıl mışıl uyku vakti.

Leave a Comment