Columbia Günlüğü, 12.Gün, 8 Mayıs

8 Mayıs 2019 Çarşamba

Dün gece saat 02:00 gibi uyanıp su içtikten sonra bir şey yemeden uyumayı tercih ettim.  Uyandığımda iyi hissediyor, güne çevik bir şekilde başlıyorum.  Diğer taraftan Türkiye’de beni  bekleyen bir dünya karar var.  Sanırım eğitim günlerimizin sonuna geldiğimi fark ettiğim için beynim bu konularla ister istemez meşgul oluyor.  Bilgi işlem tabiriyle söylersek bizim  “işlemci  kasıyor” Bu sabah beyaz gömlek giymeyi tercih ederek otelden çıktım.

08:30’da trene bindik ve yine tam zamanında okuldaydık.  Bazı arkadaşlarımız dersin 09:00’da başlayacağını bilmelerine rağmen, belki de orada bulunma nedenlerine yeteri saygı ve önemi göstermediklerinden kaynaklı son 2 gündür birkaç dakika  sapma yaşıyoruz. İşin kötü tarafı pek çok kişi bunun farkında değil veyahut bu durumu önemli bir detay olarak görmediklerinden umursamıyor. Oysa bu küçük detay kişinin; derse, hocaya, orada olma sebebine, arkadaşlarına ve tabii en çokta kendine duyduğu saygının karşılığıdır diye düşünüyorum. Dönüş zamanı yaklaştıkça en çok konuşulan konu, ne nereden en ucuza alınır tavsiyeleri oluyor. Bu sabah işleyeceğimiz “İlgi Bazlı Pazarlık” dersi son derece  önemli ancak okuma parçasını yeni  verdikleri için  hazırlanmak konusunda  yeterli zaman bulamadık.

Dersimize başlamadan, ilk olarak tabii ki Mr. Low geldi, bu sefer önceki günün tekrarını kendisinin yapmayacağını, biraz sonra gelecek olan hocamızın dünkü öğrendiklerimiz üzerine ekleme yapacağından ilgili soruları onun soracağını söyledi. Bugünkü hocalarımızdan Profesör Malia ise ”iyi müzakereciden”  ”mükemmel müzakereci” ye nasıl dönüşebileceğimiz konusunda paylaşımlarda bulunacağını söyleyerek dersimize başladı.

Bu arada ekleme yapmak isterim. Hatırlayacağınız üzere bir önceki gün sabah dersimize, görme engelli profesör girmişti. Sınıf arkadaşım Murat Tavşancı’nın Linkedin’da bu dersle ilgili olarak paylaştığı özeti sizlerle paylaşmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

  1. Hayat sana seçemediğin fiziki zorlukları seçimleri verse de, hayatını değiştirebilecek seçimler senin elinde. Bırakmak, devam etmek bile bir seçim. Sonunda eline ne geçecek?
  2. Daha fazla inan, bilişsel ve sezgisel nedenleri ve motivasyonları iyi bul, araştır. Neye göre seçim yaptığını anla ve seçim yapmadan önce iyi düşün.
  3. Bilimsel testler gösteriyor ki çoğunlukla ilk düşünme anlarında yeterince alternatif çıkmayabilir. İkinci veya 3. kez düşünme ile her seferinde daha az ek seçenek sayısı çıksa da toplam seçeneğimiz artacağı için alternatif seçeneklerimiz artar ve bu durum bizi daha iyi bir seçime götürebilir.
  4. İyi lider seçimleri daha planlı yapar. Hem sezgisel hem de bilişsel deneyimleri kullanmalıdır.

Okul çıkışı odamıza dönüp 1.5 saat kadar uyuduktan sonra iftara kalitesi ve tarzı dışında sanırım sistemlerine olan beğenim nedeniyle alışkanlık edindiğimiz Whole Foods’a gitmeye karar verdik.  Ancak bu kez daha erken gittiğimiz için iftarımızı, market çıkışına koydukları food court alanında yaptık.  Yine değer odaklı pratik yaklaşımları dikkatimi çekiyor.  WC’ye gitmek yerine elllerinizi hemen yıkayabileceğiniz bir yer bile vardı, düşünsenize  Migros vara Macro Center kasa çıkışında  kocaman bir oturma  alanı,  masalar, sandelyeler, içeriden  aldığınız  bazı hazır yemekleri ısıtabileceğimiz microdalga fırın, tek kullanık, çatal bıçak, kaşık, tuz karabiber, peçete var. Böylelikle  marketi  kendinize özel lokantaya  dönüştürmüşsünüz. Bu seyahat boyunca farklı saatlerde  bu bölüme  baktığımda  hep insanlar  vardı. Demekki  talep ile arz örtüşmüş.   Ardından otelimize  dönüp yarın için enerji  depolama  hazırlığına başladık yani kafamızı yastığa koyduk ve gerisini siz tahmin edebilirsiniz…

Leave a Comment