Columbia Günlüğü, 10.Gün, 6 Mayıs

6 Mayıs  2019 Pazartesi

Saat 03:30’da sahura uyanarak WholeFoods’dan aldıklarımızla (yumurta salatası ve sandviç) karnımızı doyurup tekrar uyuduk. Oruçlu olduğumuz için kahvaltıya yetişme derdimiz olmayacağından normalden yarım saat daha fazla uyuyabildik. Bu rahatlık ile okulumuzun yolunu tuttuk. Hafta başı herkes farklı yerlere oturmak istediğinden sınıf düzeni bozulmuştu neyseki kendimize arkadan ama tahtayı tam cepheden gören bir yer bulduk.

 Şimdi Ders Zamanı:

Sabah 09:00’da bizim için bir klasik haline gelen, “Mr. Low ile bir önceki dersten aklımızda kalanlar” hatırlama egzersizimizi yaptık. Ardından Prof. Bop Bontempo ile derse  başladık. Bu dersimizde hocamız karar alırkenki risklerden ve tuzaklardan bahsetti. Özetlersek, kararları grupla beraber almamızın dezavantajlarını paylaştı. Bu görüşlerini, grupların homojen olmaması nedeniyle ikna gücü yüksek kişilerin bağımsız grupları  yönlendirebilir ve diğerlerinin cevaplarını etkileyebilir durumda olmasıyla temellendirdi. Tevafuk tam da bugün konuya  paralel bir  yazı gelmişti mailime.

Dünyanın en zeki insanı da olsanız, bulunduğunuz ortam vasat ve vasatın altındaki kimselerden ibaret ise, düzeyinizi bile koruma imkanınız yoktur. Hepimiz beraber en çok zaman geçirdiğimiz beş kişinin ortalamasıyız. (Jim Rohn; Amerikalı, Girişimci, yazar )

Yani bu derste, karar alacağımız zaman, birlikte olduğumuz kişilerin yetkinliğinin, karar kalitemizi önemli derecede etkilediğinin altı çizildi.

Ramazan’ın ilk günü olduğu için bu sefer okul çıkışından direkt otele dönerek biraz dinlenelim istedik. Yorulmuş olacağız ki uyandığımızda iftar vaktini 1 saat  geçmişti. Hemen bir yudum su içerek iftar için Whole Foods’a gittik. Kendimize  çorba, pizza, ve taze sıkılmış portakal suyundan oluşan bir ziyafet çektik. Hamdolsun fazlasıyla doymuştuk. Kasaya gittiğimizde çok sıra vardı bizim ise iftarın üzerinden 90 dakika  geçtiği için uzunca bekleyecek halimiz kalmamıştı. Allah günah yazmasın aldıklarımızı sırada beklemek yerine market içinde bar şeklinde yapılmış bir masada yedik. Bu durum bize biraz garip gelse de boş paketlerimizin ödemesini an itibariyle bir nebze azalmış kasalarımıza yaptık. Ardından kahvemizi içip tekrar mışıl mışıl uykuya daldık.

Leave a Comment