Biz Mazotumuzu Kuzey Kıbrıs’tan Almak İstiyoruz

Geçen hafta KKTC’ye bir ziyaretimiz olmuştu. Bu ziyaret sırasında çok önemli bir şey dikkatimi çekti. Bildiğiniz üzere yılladır KKTC’ye bütçemizden önemli miktarda kaynak aktarılıyor. Buna ne biz ne de KKTC rağmen pek memnun sayılmaz. KKTC ye akaryakıtı Türkiye satıyor. (yani finanse ediyor) Onlar vatandaşlarımıza 1.750 YTL den mazot veriyor. Aynı mazotu biz Türkiye’den satış için…

Halil Erdoğmuş

min read

Paylaş

Biz-Mazotumuzu-Kuzey-Kıbrıs’tan-Almak-İstiyoruz

Geçen hafta KKTC’ye bir ziyaretimiz olmuştu. Bu ziyaret sırasında çok önemli bir şey dikkatimi çekti. Bildiğiniz üzere yılladır KKTC’ye bütçemizden önemli miktarda kaynak aktarılıyor. Buna ne biz ne de KKTC rağmen pek memnun sayılmaz. KKTC ye akaryakıtı Türkiye satıyor. (yani finanse ediyor) Onlar vatandaşlarımıza 1.750 YTL den mazot veriyor. Aynı mazotu biz Türkiye’den satış için 2.350 YTL’den satın alıyoruz. Bunun adaleti nerede.

Devletin gözüne göre bize ikinci sınıf muamelesi yapmak çok ağrıma gitti. Buna itiraz etmeyen bir toplumumuz için muhtemelen daha birçok şeyi hak edeceğiz. Geçen hafta ÖTV yüksek dedik, hükümet Türkiye’de ki onun vatandaşı olduğu gibi bizim de resmi dalga geçtiğinden ÖTV yi Noelinden sonra daha fazla artırılacağın artık resmi olarak açıkladı.

Yıllardır KKTC’ye aktarılan bu kaynağı biz koruyoruz. Bu daha ne kadar sürecek. Orada kumar ekonomisinin yaşadığı diye biz ne kadar daha buna seyirci kalırız. Sevgili dostlar KKTC’de asgari maaşların 1000 YTL üzerinde olduğu gözlendiğinde hayretlere düştük. Meşhur Çin atasözü “İhtiyacı olana balık vermeyin, balık tutmayı öğretin” Bu idarenin daha fazla elden finansman sağlanması ne kadar doğru olabilir ki. Türkiye’nin mali açığının bir nedeni olan KKTC ye yardım konusunda benim tek üzerinde devam ettiğim hususu KKTC de daha ucuza akaryakıt özelliğidir. Satılması demek KKTC’nin daha fazla finanse edilmesi demek.Bu da bizim KKTC’yi finanse etmek için daha fazla ÖTV ödememiz demek.

Başımızdaki ağabeylerimiz yöneticilerimiz de bu çarpıklığı dile getirmek üzere BİZ AKARYAKITIMIZI KKTC DEN ALMAK İSTİYORUZ kampanyasını başlatmaksak. En az konunun ayrıntısını bir kez daha vurguladığımı düşünüyorum. Otobüs hizmet hizmetleri ve bu sektör içinde bulunan anlaşmazlıklar birilerinin lafta değil, her ay, her hafta, her gün, her dakika gündemde tutması gerekiyor.

Şunu dedik bunu dedik ile pek bir yere varamadığımız ortada. Bu nedenle akılcı politikalar iyileştirmemizin süresi devam ediyor. Her geçen gün hepimiz, nasılsa birilerimiz bizim yerimize bir şeyler yapacak diye düşünüyor ve duruyoruz. Ama o birileri aslında biziz.

Sayın sektör her şeyden bu kadar memnun iseniz sizlere Allah bereket versin. Yok, eğer sıkıntılarımızı yaşıyorsanız, lütfen bir telefona sarılın, sektörü hareketlendirelim. Yollarımızı tamir ettirelim, Garajlarımızı daha kurallı hale getirelim, taşıma standartlarımızı yükseltelim. Devleti yanımıza vs. Bir şeyler yapmadığımız sürece kendi mazotumuzu KKTC de 1750 den Türkiyede 2350 den çalışmaya devam edebiliriz, kimsede bundan şikayet edemezsiniz.

Ama hem şikayetleri devam ediyor geri kalmayacak, hem de en ufak bir adım bile atmayacağız. Bu durumda başlangıçta TOFED olmak üzere hiçbir kimsenin eleştiri hakkımız olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir