Biz Mazotumuzu Kuzey Kıbrıs’tan Almak İstiyoruz

Geçen hafta KKTC ye bir ziyaretimiz olmuştu.  Bu ziyaret sırasında çok önemli bir şey dikkatimi çekti. Bildiğiniz üzere yılladır KKTC ye bütçemizden önemli miktarda kaynaklar aktarılıyor. Buna rağmen ne biz ne de KKTC halinden pek memnun sayılmaz. KKTC ye akaryakıtı Türkiye satıyor.  (yani finanse ediyor) Onlar vatandaşımıza 1,750 YTL den mazot veriyor. Aynı mazotu biz Türkiye’den aldığımız için 2.350 YTL den alıyoruz. Nerede bunun adaleti.

Devletin göz göre göre bize ikinci sınıf muamelesi yapması çok ağrıma gitti.  Buna itiraz etmeyen bir toplum olduğumuz için sanırım daha birçok şeyi hak ediyor olacağız.  Geçen hafta söylediğim gibi ÖTV yüksek dedik,  hükümet Türkiye’de ki her vatandaşla olduğu gibi bizimle de resmen dalga geçercesine ÖTV yi yılbaşından sonra daha fazla arttıracağın artık resmen açıkladı.

Yıllardır KKTC ye aktarılan bu kaynağı bizler finanse ediyoruz. Bu daha ne kadar sürecek. Orada kumar ekonomisi yaşayacak diye biz ne kadar daha buna seyirci kalacağız. Sevgili dostlar KKTC de minimum maaşların 1000 YTL nin üzerinde olduğunu duyduğumuzda hayretlere düştük.

Meşhur Çin atasözü “İhtiyacı olana balık vermeyin, balık tutmayı öğretin”  Bu devletin daha fazla elden finanse edilmesi ne kadar doğru olabilir ki.  Türkiye’nin finansal açığının bir nedeni olan KKTC ye yardım konusunda benim tek üzerinde durduğum husus şudur. KKTC de daha ucuza akaryakıt satılması demek KKTC nin daha fazla finanse edilmesi demek.  Bu da bizim KKTC yi finanse etmek için daha fazla ÖTV ödememiz demek.

Başımızdaki ağabeylerimiz öncülük etse de bu çarpıklığı dile getirmek üzere BİZ AKARYAKITIMIZI KKTC DEN ALMAK İSTİYORUZ kampanyası başlatsak. En azından konunun hassasiyetini bir kez daha vurgulamış oluruz diye düşünüyorum.  Otobüs sektörünün haklarını ve bu sektörün içinde bulunduğu çıkmazları birilerinin lafta değil, her ay, her hafta, her gün, her dakika gündemde tutması gerekiyor.

Şunu dedik bunu dedik ile pek bir yere varamadığımız ortada. Bu yüzden akılcı politikalar geliştirmemizin zamanı çoktan geçiyor. Her geçen gün hepimiz, nasılsa birileri bizim yerimize bir şeyler yapacak diye düşünüp duruyoruz. Ama o birileri aslında bizleriz.

Sayın sektör her şeyden bu kadar memnun iseniz sizlere Allah bereket versin. Yok, eğer sıkıntılarımızı sizde yaşıyorsanız, lütfen bir telefona sarılın, sektörü hareketlendirelim.  Yollarımızı tamir ettirelim, Garajlarımızı daha kurallı hale getirelim, taşıma standartlarımızı yükseltelim. Devleti yanımıza alalım vs vs. Bir şeyler yapmadığımız sürece kendi mazotumuzu KKTC de 1750 den Türkiyede 2350 den almaya devam ederiz, kimsede bundan şikâyet edemez.

Ama hem şikâyet etmekte geri kalmayacağız, hem de en ufak bir adım bile atmayacağız.  Bu durumda başta TOFED olmak üzere hiçbir kimseye eleştiri hakkımız olmayacaktır.

 

Leave a Comment