Bir Varmış, Bir Yokmuş

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, cinler top oynarken eski hamam içinde… Ben deyim şu ağaçtan, siz deyin şu yamaçtan, uçtu uçtu bir kuş uçtu;  babadan kalma ustadan öğrenme mesleği ile  güler yüzlü bir otobüsçümüz varmış…….

Yazıma böyle başlayınca  artık gerisini siz tahmin edin. Sizlere camiadaki ve Ankara’da bakanlığın üzerinde çalıştığı son  yönetmeliklerle ilgili duyumları iletmek istiyorum bu kez.

TOFED uzunca süredir üzerinde çalıştığı ve Üniversite hocalarının da  işleyiş yöntemi üzerinde katkılarını esirgemedikleri, verimli hat dağıtımına Kasım ayı itibariyle bölge bölge başlıyormuş. Bu yeni sisteme göre aynı istikamette yolcu taşıyan tüm şirketlerin sadece geçmiş bir yıl boyunca kesintisiz yaptıkları seferleri baz alarak o istikametteki koltuk arzı adetleri ve bu arzların hangi firmalar tarafından yapıldığı belirlenmiş.  Ana kriter olarak ara duraklar bu çalışmadan ilk etapta muaf tutulmuş.  Bu arzla birlikte şimdi firmaların geçmiş bir yıl boyunca o istikametlerdeki taşıdıkları yolcu sayıları talep edilmeye başlanmış.   Böylelikle Kasım ayı başında bizlere sunulacak çalışmada yapılan sefer ile öngörülen sefer azaltımları konusunda tavsiye kararları bizlere sunulacakmış. Sefer sayımızın azalması ile birlikte önerilen fiyatlarda km 0-250 kmde arsındaki yollarda 7,5 kuruş, 500-750 km yollarda 8,5 kuruş 750 km yi geçen yollarda ise km başına 9 kuruş fiyat olacakmış. Bu şu demek oluyor, İstanbul Antalya bilet fiyatları 70 YTL kadar çıkacakmış.  Bu muazzam çalışmanın bizlere ulaşan ön bilgileri sadece bu kadar. Ayrıntıları ise bayram sonrası yapılacak basın toplantısından öğrenebileceğiz.

Bir diğer güzel haber ise yine TOFED önderliğinde, TUSİAD, TOBB hep birlikte Maliye Bakanı Sayın Unakıtan  ziyaret edilmiş. Daha önce sadece hava taşımacılık şirketlerinin özel bir imtiyazı olan akaryakıttaki ÖTV nin  Otobüs sektörü ile kısıtlı bir mağduriyetinin olmadığı, Türkiyedeki taşımacılık ve Enerji sektörünün genel sorunu olduğu konusunda kapsamlı bir dosya sunulmuş. Motorindeki ÖTV nin taşımacılık  sektörü ile birlikte Türkiyenin ihracat konusundaki maliyetlerindede önemli destekler sağlayacağı yapılan bilimsel çalışmalarla hükümet kanadına aktarılmış. Unakıtan bu çalışmadan etkilenerek Yılbaşına doğru Ticari amaçla kullanılan (gerek taşımacılık, gerek enerji, gerekse Tarımsal kesimdeki ) Motorinin ÖTV oranının % 50 indirilmesi ile ilgili çalışma başlatma sözü vermiş.  Şimdiye kadar hep otobüsçülerin dert yandığını ancak bunun toplumun büyük kesimini ilgilendiren bir soun olarak masaya yatırıldığında bakış açılarının mutlak olarak değişmek zorunda olduğunun altını çizmiş.

Ve son bomba haber  Türkiye Rekabet Kurumu  şehirler arası Otogar fiyatlarının tekelden ve keyfi belirlendiği yönündeki şikayeti değerlendirerek  bu uygulamanın km ve adil tarifeye dönüştürülmesi yönünde karar almış.   Bu kararın itiraz yolunu kapatmak için iki ayrı yönetmelik çıkarılması konusunda Ulaştırma Bakanlığına yazı yazılmış. Aralık başında  Otogar çıkışlarında bir çok bölgede % 50 ye varan bir indirimin olabileceği hesap edilmeye başlanmış

Yazımın başlangıcı şöyleydi hatırlarsanız, Bir varmış bir yokmuş…  Ancak masallar böyle başlar değil mi.  Tıpkı yukarıda okuduklarınız gibi

 

Leave a Comment