23 Yıllık Bir Rüya’dan Gerçeğe…

Sevgili Dostlarım;

1994 yılında bebek bezi üretimi yapmayı çok istemiş ancak 25 yaşında hem maddi sermayesi olmayan hem de yeterince tecrübesi bulunmayan bir genç girişimci olarak böyle bir projenin altından kalkmak için henüz erken olduğunu görmüştüm. Sonrasında ise hayat bizi başka yerlere sürükledi. Bu hayalden tam 23 yıl sonra hamdolsun nasip oldu ve kendi bebek bezimizi üretebildik.

Çok şükür bizim bezimizin üretimi için tedarikçimiz 2017 model Avrupa’dan ithal edilmiş son teknoloji makinelerde son derece kaliteli bir şekilde üretimime başladı. Tabi biz ne kadar kaliteli olduğunu söylesek de asıl kalite testi gerçek kullanıcının görüşleriydi. Nihayet lansman öncesi yaklaşık 1 ay boyunca binlerce bebek ürünümüzü denedi ve gerçek kalite testinden de geçer not aldığımızı tasdiklediler.

Bezimizi çıkartmadan önce yaptığımız “odak gruplarda” annelerin bir bebek bezinde nelere dikkat ettiklerini dinledik, onların ortak saptamalarını gerçekleştirmeyi çok önemsedik. Ürünün kalitesi şüphesiz çok önemliydi ve bunu başardığımıza inanıyorduk.  Bağımsız labaratuvarlarda yaptırdığımız kalite testlerinde de bilinen bir çok markaların kalite standartlarının ufak ta olsa önünde olabilmiştik. Sızdırmazlık, yan bantlar, ıslaklık göstergesi gibi konular zaten bizde olduğu gibi tüm diğer markalarda da zaten vardı. Ancak tüketiciler bize başka bezlerde olmayan çok basit 4 istek daha bildirmişlerdi.

* Bebek bezlerinin gittikçe incelmesi ile özellikle geceleri sızdırmaların çok arttığından şikayet ediyorlardı. Aslında daha çok nakliye maliyetlerinin düşürülmesi için inceltilen bebek bezi yerine tüketiciler daha yüksek emme kapasiteli bez isteklerini ilettiler.  Bizde onları dinledik ve ürünü daha ince yapmak yerine optimum kalınlıkta  yüksek  emme ve sıvı tutma kapasiteli bir bez ürettik.

* Bebeklerimiz bezlerini kirlettikten sonra her anne babaya mis gibi gelse de kullanılmış bezler etrafa pek hoş kokmayabilir 🙂 Biz de onların bu ihtiyacını dinledik ve her kutu paketimizin içine kullanılmış bezleri atabilecekleri kokuyu hapseden tek kullanımlık kirli poşetlerini hediye koyduk.

* Satın alma sonrası “Ekonomi boy” kutuları taşımanın zorluğundan bahsettiler. Mağazalarımızda bunu yakinen yaşıyorduk, hele hele bir yerine iki kutu alan tüketici bunları taşımakta ciddi şekilde zorlanıyordu. Bizde tüketicinin sesini dinledik ve hiçbir bebek bezi kutusunda bulunmayan plastik taşıma saplarını ilave ettik.

* Mevcut bebek bezlerinin her bir paketinin çok farklı adetlerde olmasından kaynaklı birim ped fiyatını hesaplamanın zorluğundan bahsetmişlerdi. Biz de ürünümüzü kullanacak tüketicilerin sesine kulak verdik; küçük paketlerimizi 50 şer adetli, büyük paketlerimizin de hepsini 100 er adetli yaptık. Bu sayede birim fiyatı hesap makinesi kullanmadan hesaplamayı onlar için kolaylaştırdık.

Nihayet bebek bezimizin lansman startı verildi. Heyecanımız had safhada ve  tavan yapmış durumda. Ancak bebek bezini üretmek ne kadar zor ve meşakkatli ise bundan sonraki süreç yani ürünümüzün daha fazla tüketiciyle buluşturulması, anlatılması ve tutundurulması da bir o kadar emek gerektiriyor.

Daha önce kendisi için öz markalı bebek bezi üretebilen dünyada 2 internet sitesi vardı. İlki  Amerika’da Amazon tarafından satın alınan “Dipaers.com”, diğeri İngiltere’deki Kiddicare idi. Şimdi ebebek.com’un da kendisine ait bir bebek bezi var.  Bu rüyanın gerçekleşmesinde şüphesiz 17 yıllık “anne ilgisi uzman bilgisinin” birikimi var. Ancak en büyük şükran duygularımızı bu birikimi ürüne dönüştüren ekibimiz hak ediyorlar.  Bu vesile ile 1.300 kişilik ailemizin her ferdine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla

 

Leave a Comment