Şikayetlerimizin Aslında Bir Liderlik Fırsatı Olduğunun Farkında mıyız?

Sevgili Dostlar İnsan evladı muhtemelen yaratılışında sürekli ve her durumda öncelikle şikayet edilecek bir nokta bulma fıtratı var. Böyle olduğunda genetik kodlarımızın gereği, sürekli şikayette bulunuruz. Yağmur yağdı ıslanmaktan, güneş çıktı terlemekten, kar yağdı kaymaktan şikayetçiyiz, çoğunlukla bunların yokluğunda da bu sefer yağmur yok, güneş yok, kar yok diye şikayetçiyiz. Hep şikayet hep şikayet, kısacası…

Halil Erdoğmuş

min read

Paylaş

Şikayetlerimizin-Aslında-Bir-Liderlik-Fırsatı-Olduğunun-Farkında-mıyız-

Sevgili Dostlar

İnsan evladı muhtemelen yaratılışında sürekli ve her durumda öncelikle şikayet edilecek bir nokta bulma fıtratı var. Böyle olduğunda genetik kodlarımızın gereği, sürekli şikayette bulunuruz. Yağmur yağdı ıslanmaktan, güneş çıktı terlemekten, kar yağdı kaymaktan şikayetçiyiz, çoğunlukla bunların yokluğunda da bu sefer yağmur yok, güneş yok, kar yok diye şikayetçiyiz. Hep şikayet hep şikayet, kısacası çoğu zaman ne gibi şeyleri bilmediğimiz kesin. Tabi bazen gerek kendi hayatımızda, gerekse işlerimizde, bazı memleketlerimizde ciddi anlamda üzücü olaylar yaşanabiliyor ve bu yaşanan sistemimizde bizim şikayet etme tavrımıza güç veriyor. Belki de para sözcüklerin aslında şikayette bulunduğunun farkında olmadığınızı belirtir.

Çoğu zaman üzüntülerimizin ifadeleri aslında birer şikayet cümlesi geldiğini ve bizi yönlendirebildiğini sakladık. Üzüntü hissimiz ile sorumluluklarımızı hatırlamadığımız bilincimiz aynı anda aralıktaki kutuplara kayabiliyor. Geçenlerde whatsapp grubumuzdaki bir arkadaşımız, katıldığı uluslararası bir davetten çok etkilenmiş ve böylece bir paylaşımda vardı; “Başka milletlerin tartıştıkları konuları nerede biz neleri tartışıyoruz, hakikaten biz başka bir dünyada, çok üzücü” Hayır güzel arkadaşım üzücü değil, aksine muhteşem bir fırsat. Şimdi sen o katıldığın toplantıda bizim çağımızda ya da büyük bir şirkette hiç konuşulmayan, içerik olarak zengin herkesin ufkunu açan bir şeyler duyduğun ya. İşte sana muhteşem bir liderlik fırsatı daha. Bu durum üzülecek bir bakış açısıyla seyir mi var, paylaşımcı bir lider görünümüyle hemen benzer bir etkinlik yapmak için fırsata mı dönüştüreceğiz.

Malum bu şeyleri okuduğunuz noktalardan birisi de Linkedin, yani eğitim, bilinçli hayat görüşü vs bir çok konuda gelişmeleri bir süzgeçten geçmiş kişilerin bulunduğu bir platform. Burada hiçbir şikayet etme kültürünü geliştirerek kendisine, ailesine, ülkesine ve dünyaya faydalı bir şeyin yapılamayacağını bilmesi gerekmiyor. Şikayette bulunmanız onun için bizlerin bir liderlik olanağını sergilemek değil mi? Genel şikayetler sırasında zaten konunun doğrusunun nasıl olması genişlemenin düşüncelerini de ifade ediyoruz. O zaman bakımını de yaptığı şikayet konusunun çözümü için neden yönetim yapmayı denemeyelim.

Konuyu uzatmadan evimizde, işimizde hemen son 48 saatimizi düşünelim, beğendiğimiz, eleştirdiğimiz, üzerine emek sarf edebileceğimiz yakınlıkta ve rahatlıkta havalandırmada bir bakış açısı ele alır, mutlaka liderlik esnekliğiyi deneyelim. Şikayet kültürünü unutmayın, üzüntüsü ile kola kayıtlı o kadar tehlikeli bir duygu ortaya çıkarın ki, toplumsal verimliliğimize zarar verebilir buna dikkat edelim. Üzüntülerimiz bir travmaya dönüş, sorumluluklarımızın önüne geçilir. Şimdi sizin için LİDERLİK saati..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir