Bus Word 2007

Geçen Hafta Otobüs fuarı için Belçika’da bulunuyordum. Belçika’nın Kortrijk Kentinde idi. Şehrin son derece güzel tarihi bir Avrupa kenti idi. Sabah açılış saatinde orada bulunmamıza ve hem sektörel bir fuar olmasına hem de şehrin dışında bir mekanda olmasına rağmen neredeyse 1 saat kuyrukta bekledi. Bu çok büyük bir rağbetin olmasından değil, maalesef Fuar girişinin iyi…

Halil Erdoğmuş

min read

Paylaş

busworld

Geçen Hafta Otobüs fuarı için Belçika’da bulunuyordum. Belçika’nın Kortrijk Kentinde idi. Şehrin son derece güzel tarihi bir Avrupa kenti idi. Sabah açılış saatinde orada bulunmamıza ve hem sektörel bir fuar olmasına hem de şehrin dışında bir mekanda olmasına rağmen neredeyse 1 saat kuyrukta bekledi. Bu çok büyük bir rağbetin olmasından değil, maalesef Fuar girişinin iyi organize edilemeyişinden di. Merakla bekleyenler için kesinti. Çığırlarda yepyeni bir model olarak 2008’i de beklemiyoruz. Türkiye’de bulunan markalardan Mercedes Turismo sunumunu, ön plana çıkartırken. MAN Neoplan starliner’ın yanında bu sene Türkiye’ye getirmeyi planladığı Cityliner’ın ismi tanıtılıyordu. Otobüslerin hepsi güzelde, Fiyatlar hiç içici değil maalesef. Uluslararası gösterimlerde yer aldığına göre aşıldığı bir konu var. Adamlar satmadıkları ürünü üretmiyorlar. Bu sayede fiyatları hep diledikleri gibi belirliyorlar. Belki seri olarak 1000 tane otobüsü üretebilse maliyetleri % 20 aşağıya çekebilecekler. Ama önce sipariş verdikten sonra ürettikleri için 2008 yılında da hesaplı kesemize göre otobüslerin geleceğinin müjdesini insanların dağıtımım.

Bu yıl fuarda TEMSA oldukça önemli bir mekanı kiralayıp Türkiye’yi temsil ediyor son derece gurur vericiydi. Hatta fuarın yurt dışında bile 10 ayrı otobüsü vardı ve aramızda TEMSA fuardan satışlarını hemen stoktan teslim ediyor espirileri yaptık. Birde gördükten sonra, Temsa 2008 Yılının Otobüs üreticisinin içindeydi. Türkiye’den gelen bir Tür şirketinin Ödül almaktan çok büyük mutluluklaru paylaşmak isterim

Fuarda, aaa buda çok ilginçmiş denecek hemen hemen hiçbir standın eksikliği bir miktarda hayal edilerek yapılıyordu. Beklide biz Türkler hemen yeni bir şey bizi bizden başkası da onu görmeyecek ve bu yeniliği ilk gelen biz devam edeceğiz bir hayalle dolaşıyoruz fuarları. Asıl farkı oluşturabilecek olan ise aslında biziz.

Bir karoser firmasının arka motor kapağının aşağıdan yukarıya doğru açılan bizdeki klasik versiyonunun yerine, sanki gardrop gibi ortadan yanlara açılan iki kapak şeklinde bir çalışma yapmış. Görünümü oldukça şıklaştırmış. Ama Türkiye’deki tüm yöntemlerinde ne kadar çile vericisi olduğunu düşünemiyorum. Yollardaki kasisle birlikte gacurda güç öten bir dünya menteşeyi düşleyebiliyorum. Bir başka firma ise koltuklarını geliştirmiş ve ranza haline getirmişti. Ancak ranzanın üstü nasıl çıkılacağı ve aralıklı nereye koyacağını henüz çözümleyememiş.

Tüm bunları gördükten sonra sektörlerdeki diğer dostlarımızla yediğimiz yemeklerde konuştuğumuz şeyler aynıydı. 25 YTL ve Ankara-İzmir taşıyıp ondan sonra daha lüks nasıl bir otobüs var diye dünyada dolaşmak ne kadar akıllı işin tartışılması gereken bir süreklilik.

Hepimize bol kazançlı bir Kasım ayı temennisiyle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir