Şirketlere Balkondan Girmek

Linkedin hayatımıza girdiğinden bu yana iş networkümüz inanılmaz genişledi. Bu platformda son zamanlarda dikkatimi çeken bir metotla ilgili tespitlerimi paylaşmakta yarar görüyorum. Yeni şirket kuranlar ya da çalıştığı şirketin ürün ve hizmetlerini pazarlayan kişiler öncelikle kendilerine bir hedef müşteri kitlesi seçiyorlar, sonra bu şirketlerdeki muhtelif kişilere linkedin’den tanışma daveti gönderiyorlar. Buraya kadar her şey normal, lakin muhtelif kişilerin kim olduğu önem arz ediyor.

Bir şirketle çalışmak istendiğinde öncelikle o şirketin Genel Müdürü ile mi irtibat kurulmalıdır? Genel Müdür ile bu platformda tanışarak o şirkete bir şey satma çabası sanki biraz eve balkondan girmeye benziyor. “X ürünüm var, şirketinizle çalışmak istiyorum, bir randevu alabilir miyim?” sorusu ile gelen bir randevu talebini, daha linkendin’de tanıştığınız ilk dakika şirketin en tepe yöneticisine göndererek aslında bu şirketle çalışma fırsatını kaçırabilirsiniz.

Diyelim ki Genel Müdür sizin mesajınızı dikkate aldı ve sizi ilgili personellerini size yönlendirdi, o kişilerin, sizin Genel Müdür ile linkedin’de bu amaçla tanıştığınızı anladıkları anda zaten kendilerini es geçmiş olmanızın onlara verdiği rahatsızlık ile size sempati duymayacağı muhtemeldir.

Oturduğu yerden kolay satış yapmak isteyen kişilere tavsiyem öncelikle iletişim kurmak istedikleri şirketler hakkında daha detaylı inceleme yapmaları ve ilk temaslarını kesinlikle ilgili birimdeki en doğru kişilerle yapmalarıdır. İlk temasta, daha davet kabul edildiği anda bir şey satmak için mesaj paylaşmak uygun bir yöntem değildir. Karşıdaki kişiye katma değer sağlayacak bir bilgi paylaşarak, fayda üretmeye hazır olduğu konusunda güven vermesi etkili olabilir. Gazete kağıdı satan bir kişinin, gazete kağıdı alıcısına ”size kağıt satmak istiyorum” mesajı yerine “son 48 aylık dönemde gazete kağıdının fiyat dalgalanmaları ve bunun nedenleri hakkındaki raporumuzu sizinle paylaşmak isterim” mesajı iletmesi farklı güven eşikleri oluşturacaktır.

İster katılın ister katılmayın, iş yapmak istediğiniz şirketlere balkondan değil, kapıyı çalarak girmelisiniz. Girerken de eliniz boş olmamalı, karşınızdaki kişinin değer vereceği bir bilgiyle içeriye girmelisiniz. Böylece içeriye kabul edilmekle birlikte, içeride güzel ikramlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Leave a Comment