Columbıa Günlüğüm, Yazılarım

Columbia Günlüğü, 15.Gün, 11 Mayıs

11 Mayıs 2019 Cumartesi

Nihayet dönüş günü geldi.  Gece yarısı uçağımız var ve ben uçağın çıkış kısmına oturabilmek için gece küçük bir mesai  harcadım. Ancak uğraşım sonuç vermedi ve tam uyumak üzereydim ki, Türkiye’den ekip arkadaşım bir mesaj yolladı ve yerlerimizin  ayarlandığı müjdesini paylaştı. Ayaklarımızı uzatarak daha konforlu bir seyahat yapabilecek olmanın rahatlığı ile yatmış ve sabah ortalama saatimden biraz daha fazla uyuyabilmiştim. Oda arkadaşım  bugün niyetli değildi. O kahvaltıya  gittiğinde  ben günlüğüme  ekleyebileceğim daha fazla  notla  ilgilendim.  Oteldeki check out saatimiz  12:00 olduğu için  onlar kahvaltıdan sonra farklı yerlere gittiler ancak ben daha aheste  davrandım.  Duşumu aldım son hazırlıklar derken odamızdan ayrılarak bavullarımızı otelimize teslim ettik.  8 saat için kişi başı herkesten 10 usd  bavul bekletme ücreti aldılar.  Yıllardır  birçok seyahatimde belkide 100 den fazla  otelde konakladım ancak bu hizmet için ilk defa  para alındığını gördüm.

Ardından  otelden çıkarak Central Park’ta  gezinti için bisiklet kiraladık.  Oldukça keyifli bir deneyimdi. 1 saatten  uzun bir süre  hızlı ve tempolu olmadan keyifle bisiklete bindik, aslında benim için biraz riskliydi ancak arkadaşım çok istemişti ve ben de onun motivasyonunu bozmak istemedim. Hava güneşli olduğu için insanlar kocaman parka yayılarak her tarafı doldurmuştu. Güzel fotoğraflar çektik.

Central Park Bisiklet Keyfi

Süremizin sonunda bisikletleri iade ederek Rockefeller Center’a  geldik biraz gezinip oradan  metro ile WTC’ye gittik. Amacımız  Amazon Go mağazasında deneyim yaşamaktı.  Bir saat kadar orada oyalandık, aslında küçücük mağaza  lakin bir konsept mağazası. Asıl ilginç olan şey, tüm sistemi kameralarda  görüntüleri analiz eden yapay zeka üzerine  kurmuşlar. Telefonunuza indirdiğiniz amazon go aplikasyonu ile kapıda “QR” barkod ile giriş yapabiliyorsunuz. Burada amaç, aplikasyonu indirirken sizden kredi kartınızı alması. Aynı telefon ile bir den fazla kişi içeri girebiliyor, aslında girdiğimiz  telefon “ID” sine  bir çeşit adisyon açılıyor. İçeride dolaşırken raflardan bir ürün aldığınızda sistem sizi  kameralar vasıtasıyla etiketliyor. Eğer siz  ürünü mağazanın herhangi bir yerine  bırakırsanız görüntü analizinden sizin alışveriş  yapmadığınız hükmüne varıyor. Eğer ürünle çıkarsanız hatta başkasının telefonu ile girip ürünle çıkarsanız system, aplikasyonu indiren kişiyi borçlandırıyor. Çıktınız ve  aklınıza tekrar bir şey geldi ve biraz önce aldığınız ürünle tekrar geri geldiniz, sistem o ürünü tekrar  hesaplamıyor.   Kısmet olursa proje ekibimizle  biraz daha ilkel ve basit olsada bizim de ebebekgo’yu çok hızlı şekilde devreye alabileceğimize inanıyorum. Hatta bu satırları  okumaya başladığınızda ofiste bir demo mağazası kurulmuş bile olabilir.  Amacına  uygun şekilde  doğru bir lokasyonda açılacak olan ebebekgo mağazalarında ilk etapta mama, bebek bezi, ıslak mendil vb hızlı tüketim ürünlerinden oluşan 200 SKU bulunabilir.

Ardından buluştuğumuz diğer 3 arkadaşımızla  otele döndük, ben koltukta biraz  kestirmeye kalktım, sonra otobüs geldi ve bavulları yükleyip eğlence eşliğinde havaalanına gittik. O sırada şapkamı  koltukta unuttuğumu  hatırladım hemen otelde kalan bir arkadaşımıza  tarif ettik ve çok şükür bizim adımıza  aldı.

Star Aliance Lounge’da  bir arkadaşımız  Amerika’daki Yahudi toplumunun inanç ve yaşamlarından bahsetti.  Onlara karşı Amerika’da gösterilen hoşgörü ve yaklaşımın Türkiye’de  müslümanların müslümanlara karşı gösterememesi gerçekten düşündürücü. Bunun ardındaki  sosyolojik ve psikolojik vakayı incelemek gerekir.

Uçakta iki kez bir sınıf arkadaşımızla bir araya gelerek Columbia Günlüğü’nün dersler bölümüne katkılar yaptık. Tamamlandığında 100 sayfanın üzerinde  ders notu ile  bu iki haftayı çok basit bir şekilde özetlemiş  olacağız inşaAllah. Ertesi gün  İlk defa yeni havalimanına inmiştik ve gerçekten güzel bir deneyim oldu.  İndikten sonra öyle abartıldığı kadar 25 dakika pistte beklemedik. 10 dakikayı geçmeyen bu süre de normal bir süreydi.  New York JFK havaalanında  daha uzun süre beklemiştik üstelik 10 saat önce  oradan kalkarken  havalimanının köhne  görüntüsü ile karşılaştırılamaz bir ferahlık var.  Ancak olumsuz görmek istediğinizde mutlaka bir şeyler buluyorsunuz.

Uçak körüğe yanaştı ve  sonrasında  içeride uzunca bir yürüyüş ile  bavulları  alma mekanımıza geldik. Bavullarımızı alma işlemimiz de tamamlanmıştı. Böylece Columbia Serüvenini 12 Mayıs 2019 saat 18:30 da tamamlamış olduk.  Bu gün yatağımızda uyuyacak olmanın düşüncesi bile bir başka. Columbia Günlüğü yarın 15 günde öğrendiklerimizden kısa bir final  notu ile tamamlanıyor olacak inşaAllah…