Yazılarım

Hepimizin Başı Sağolsun

Hepimizin yakından takip ettiği gibi Yaklaşık 3 yıldır uçak seferleri hızla çoğalmaktadır.  Bu süreç içinde 100’ün üzerinde yaralanmalı ve ölümlü otobüs kazası olurken bir tane bile uçak kazası olmamıştı.  Oysa şimdi bütün gözler Uçakla taşımacılık sektöründe olacaktır.  Öncelikle Atlas Jet ailesine, yakınlarını kaybeden yolcu ve mürettebat yakınlarına ve sektörümüze başsağlığı diliyorum.  Ancak bu kaza oldu diye bugüne kadar el üstünde tutulan Uçak şirketlerine de tü ka ka yapılmamalıdır.

Atlas jet Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Ersoy’la yaptığım özel bir görüşmede Isparta’ya gerek bakanımızın gerekse Isparta’daki sivil toplum kuruluşlarının baskıları sonucu tekrar sefer koyduklarını biliyorum. Ama bunlar hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Üstelik şu an elde edilen tüm veriler bu kazanın neden olduğuna dair ipuçu vermiyor.  Hava koşulları uygun, pilotlar tecrübeli, uçağın rutin bakımları yapılmış, kule ile son irtibata kadar her şey yolunda.  Bu durumda biraz kaderci bakış açısı ile yaklaşmak kalıyor geriye.

Tüm bunlara rağmen 2-3 gün içinde kara kutu çıkacak ve her şey ortaya çıkacaktır. (belki bu yazı yayınlandığı tarihte açıklanmış olacaktır) .  Benim vurgulamak istediğim konuyu abartmamamız lazım ve Uçak la yolculuğun taşımacılık sektöründeki en güvenli yolculuk biçimi. Bu konuyu daha objektif değerlendirmek gerekir.  Dileriz bundan böyle sektörümüz, araç ne olursa olsun bu tür kazalarla karşılaşmaz.

 

Şimdi Türkiye’nin gündemi bu konuya oturacak ve taşımacılık sektörü de ister istemez bundan zarar görecektir. Bence elimizi vicdanımıza koyalım ve hakkaniyetli yorumlar yapalım. Konuşacağımız her kelime birçok kişiyi incitebilir. Allah bir daha bu tür bir kaza vermesin diye duacı olalım.

Bu konunun dışında biraz erken sevinmek mi olur bilemiyorum ama minik bir konuyu paylaşmak istiyorum. Petrol yurt dışı piyasalarda 100 USd yi geçmeyi denedi. Ama geçemedi. Hep 99 dolardan döndü. Önümüzdeki hafta bu denemeyi tekrar yapamazsa  sanırım bu kez fiyatlar çok azda olsa geri gelebilir. Bu iç piyasaya bayram sonrası yansıyabilir.  Bahsettiğim oranlar iç piyasada maximum % 3-4 lük düşüşler gibi beklenebilir ama şu sıralar hepimiz bu konuda sefilleri oynadığımız için paylaşmak istedim. Perşembe akşamı 91 USD de kapattı, grafiksel olraka 94 ü bu hafta tekrar geçemezse 80 usd ye kadar geri gelebilir. Sonraki hamlesini bir iki hafta sonra tekrar değerlendirmek üzere hoşçakalın.

Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.